13 June 2024 Su Kayağı/Water Ski Su Kayağı Water Ski Mev Water Sports Malibu Boats Türkiye Malibu Boats Turkey Ronix Türkiye Axis Türkiye Union Türkiye Radar Türkiye

Su Kayağı Nedir?

Su kayağı, su yüzeyinde yapılan fiziksel güç dayanıklılık ve dikkat gerektiren bir ekstrem spordur. Profesyoneller denetiminde eğitim ve uygulama gerektirir. Bu kısımlardan sonra ise sizi gerçek eğlence ile buluşturur.

 

Su Kayağı Tarihçesi

Ralph Samuelson, su kayağı’nın mucidi olarak Kabul edilir. İlk olarak Minnesota’daki Pepin Gölü’nde kayak yapmıştır. O dönemde, su araçları çoğunlukla ulaşım ve taşıma için kullanılıyordu. Ralph kayak yaparken biraz geriye yaslanmanın kayak ucunu havaya kaldırdığını ve bu sayade daha da hızlandığını fark etti. Kardeşi ile birlikte saatte 32km hıza kadar çıkmışlardı.

Amerikan Su Kayağı Birliği, Samuelson’I 1966 yılında tarihte kayıtlı ilk su kayakçısı olarak resmen Kabul etmiş oldu. O zamanlar kayak halatları uzun pencere kuşağından oluşuyordu. Dünyanın ilk patentli kayağı 1925 yılında Fred Waller tarafından Dolphin Akwa Skees olarak işaretlenmiştir. Yüzgeçsiz kısa bir su kayağı ilk kez 1940 yılında Jack Andresen tarafından patentlendi.

 

Su Kayağı Nasıl Yapılıyor?

Burada amaç su kayağının yardımıla su yüzeyinde ilerlemektir. Kayakçı, bir teknenin arka tarafına sabitlenmiş halatın sapını tutarak hızlanır. Motorlu teknenin sürücüsü hızını artırırken, kayakçı su yüzeyinde dengede kalmalıdır. Yardımcı sürücü olarak oturan gözlemci, olası tehlikelere karşı kayakçıyı takip eder.

 

Su Kayağı Ekipmanları

Su kayağı aynı zamanda macera, güç ve rekabet sporudur. Güvenli ve doğru bir şekilde yapılabilmesi içinde ekipmana ihtiyaç vardır. Bu ekipmanlar aynı zamanda kayakçının performansında da önemli bir rol oynar.

 

Skis (kayak) – Binding (kayak botu)– Flotation Device (yüzme yeleği) – Tow Rope (çekme halatı) – Towing Boat (kayak teknesi)

 

Su Kayağı Önemli Terimleri

Bevel – Su kayağının yan ve alt kısmı arasındaki alandır. Eğimi ne kadar fazlaysa, kayak suya o kadar derin batar bu da kontrolünü zorlaştırır.

Bindings – Kayakçının ayaklarını ve kayağı bir arada tutan kayak kısmıdır. Kauçuktan yapılır ve ayarlanabilir özelliktedir.

Bridle – İpin tutulan kısmı ile geri kalanı arasında y şeklindeki kısmıdır.

Buoy – Kayakçılara yolu belirtmek için kullanılan su yüzeyindeki işaretlerdir.

Flex – kayak esnekliğine verilen isimdir.

Observer – Kayakçı ve tekne sürücüsü arasında iletişimi ve aynı zamanda kayakçının güvenliği gözeten gözlemcidir.

 

Su Kayağı Sözsüz İletişim

Sürüş sırasında, kayakçı ve gözlemci arasında sesli iletişim neredeyse imkansızdır. Bu nedenle bir dizi işaret yöntemi kullanılır. Kayağa başlamadan önce kayakçı tarafından bunların bilinmesi önemlidir.

 

Su kayağı el işaretleri

 

Başın üstünde sürekli sıvazlama hareketi : rıhtıma geri dön

Başparmak ve işaret parmağı ile ‘O’ harfi yapma : hız yeterli

Elin yatay şekilde boyunda keser şekilde hareket ettirilmesi : motoru durdur

Başın üzerinde iki elin birleştirilmesi : düşüş sonrası iyi durumdayım

El yumruk halindeyken başparmağı yukarı kaldırmak : hızlandır

El ters yumruk halindeyken başparmağı aşağı doğru indirmek : hızı azalt

İşaret parmağıyla hızlı dairesel hareket yapmak : dönüş yap

 

 

Maceralı dolu bu sporun, güvenlik ve maksimum keyif için profesyonel bir ekip tarafından yönetilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

 

 

# INSTAGRAM YOUTUBE